Kümnendike külastus TalTechi loodusteaduste majja
8. oktoobril tegid kümnendate klasside õpilased eksklusiivse külastuse Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduste maja tööruumidesse, kus nad said heita pilgu sellele, millega ülikooli keemikud ja geenitehnoloogid tegelevad ja hingata sisse erilist ülikooli atmosfääri.
Kõigest paar aastat vanas mikroskoopialaboris nähti ülivõimsaid mikroskoope, millega uuritakse südameid. Toidutehnoloogia laboris selgitati, millele pööratakse toiduarendusel tähelepanu, miks apelsinimaitse saavutamiseks ei kasutata apelsine ja anti maitsta sõduritele mõeldud toidupaki sisu. Geenitehnoloogia laboris räägiti, miks me geenide järjestuse tundmisest ei piisa organismi mõistmiseks ja näidati äädikakärbseid (kes on ilmselt olulisimad mudelorganismid), rotiaju ja fotosid rakkudest.
Mikrofluidika laboris saadi teada, kuivõrd palju kasulikum ja keskkonnasäästlikum on töötada imetillukeste ainekogustega. Puidulaboris kuulati, mis saladusi peidab endas rakukestadest leitav ülikeerulise struktuuriga biopolümeer ligniin. Analüütilise keemia laboris arutati, mida saavutatakse materjalide keemilise analüüsi ehk ainelise koostise tuvastamisega. Spektroskoopialaboris demonstreeriti, kuidas porfüriini saab kasutada sensorina, kuna see happega protoneerides muutub roheliseks ja alusega deprotoneerides jälle roosaks.
Arvutuskeemia laboris kirjeldati, millised eelised on arvutisimulatsioonidel n-ö „potikatsete“ ees ning kuidas kvantkeemia toetab selliste katsete mõistmist. Mehhanokeemia laboris tutvustati veel lapsekingades ebatraditsioonilist viisi reaktsioonide tegemiseks, kus ained ei ole kuumutatavates lahuses, vaid pannakse reageerima toatemperatuuril mehaaniliste vahenditega. Asümmeetrilise sünteesi laboris õpetati, kui oluline on eraldada sama keemilise koostise ja struktuuriga aineid nende käelisuse järgi ning nuusutada sai apelsinilõhnalist parema- ja männilõhnalist vasakukäelist limoneeni.
Ringkäikude lõpus koguneti auditooriumis, kus anti ülevaade ülikooli astumisest ning koostöövõimalustest. Ära mainiti ka TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi Instagrami konto: https://www.instagram.com/taltech_chemandbiotech/