Erasmus+ EACiti projektinädal Saksamaal
19. septembrist kuni 23. septembrini toimus Erasmus+ koolidevahelise EACiti projekti teine õpilasvahetus. Vastuvõtvaks kooliks oli Klaus Groth Schule Neumünsteris, Saksamaal. Peale sakslaste osalevad projektis veel Polo Liceale Statale "R. Mattioli" Itaaliast, Liceul de Arte "Aurel Popp" Rumeeniast ja Tallinna Kuristiku Gümnaasium.
Meie kooli esindasid 11. klassi õpilased Artur Golubev, Merian Rööpson, Alexander Oliver Tammela, Grete Grünmann, Ervin Põder ja Arina Jakovleva ning õpetajad Anu Kurik ja Marju Ott. Nädala teemaks oli jätkusuutlik eluviis.
Neumünsterisse saabusime pühapäeval. Esmaspäev algas juba 6:30 hommikusöögiga. Koolis ootasid meid kohalikud õpilased, õpetajad ja direktor, kes hiljem esines ka tervituskõnega. Sellele järgnes Zero Waste töötuba, kus iga tiim sai võimaluse teha taaskasutatavat huulepalsamit, vedelseepi jms. Kõik käsitööna tehtud asjad saime kaasa võtta. Peale lõunapausi ootas meid kohalike õpilaste organiseeritud linnaralli, kus tutvusime Neumünsteri ja selle vaatamisväärsustega.
Teisipäev algas tundide külastamisega. Olime jagatud erinevatesse rühmadesse ning saime osaleda matemaatika, ajaloo ja kirjanduse tunnis. Meie suureks üllatuseks on õpilastel raamatute ja vihikute asemel kasutuses tahvelarvutid, mida kasutatakse konspekteerimiseks ning materjalide ja tulemuste jagamiseks kaasõpilaste või õpetajaga. Edasi ootas meid 3h loeng OCEAN SUMMIT projekti osalejalt, kes rääkis meile globaalsetest probleemidest nagu ookeani veetemperatuuri soojenemine, plastreostus ja merevee happelisemaks muutumine ja vetikate vohamine merevees. Saime omavahel arutada, kuidas saaksime teha muutusi juba praegu. Tegime lõunapausi ning suundusime viimasese töötuppa nimega UPCYCLING, mida viis läbi saksa insener, kes elades järgib zero-waste põhimõtteid ning taaskasutab kõikvõimalikke tooraineid ja materjale oma igapäevaelus. Päeva lõpetasime saksa peresid külastades.
Kolmapäeval külastasime Neumünsteri lähedal asuvat Kieli ja Kieli Ülikooli. Seal ootas meid teadustöötuba Dr. Tim Kiesslinguga. Töötoa teemaks oli samuti jätkusuutlikkus. Meid jagati rahvusvahelistesse gruppidesse ning ülesandeks oli ajalehtede, paberi ja oma kreatiivsuse abil koostada animatsioon, mis kannaks endas tähtsat sõnumit – jätkusuutlik eluviis. Õhtune grillipidu ühe projektis osaleva sakslanna talus oli väga meeleolukas. Saime palju tantsida ja lihtsalt juttu ajada.
Neljapäeva hommikul viis meid buss põhjarannikule. Esimene peatus oli Wadden Sea juures, kus saime vaadata ja käia suurel tammil, mis kahelt poolt oli ümbritsetud merega. Jalutasime rannas ja saime katsuda külma Põhjamerd. Kuna asusime rannaäärses piirkonnas ning projekti teemaks oli ikkagi jätkusuutlikkus, viidi meid tehasesse, mis keskendub vesinikuenergia tootmisele. Ohutusnõuete pärast tuli telefonid bussi jätta ning kohustuslik oli kanda kiivrit. Töötajad rääkisid, miks vesinik on enerigatööstuse tulevik ning mis on selle kasulikkus pikas perspektiivis.
Ametliku nädala viimane päev sai alguse rongisõiduga Hamburgi. Liikusime ringi rühmadesse jaotatuna ja Neumünsteri õpilased näitasid meile põnevaid kohti ja rääkisid veelgi huvitavamaid lugusid. Ekskursioonid lõppesid noortevahelise sõbraliku jalgpallimatšiga, millele järgnes kiire Elbphilharmonie külastamine. Enne ärasõitu oli elamus näha, kui paljud noored tunnevad muret meie planeedi kliima pärast. Hamburgis toimus suur ja rahumeelne kliimastreik „Fridays for Future“. Pikk ja väsitav, kuid kuhjaga positiivseid emotsioone pakkunud nädal lõppes ajaloolises ja Neumünsteri kunstikogukonna jaoks olulises Herbert Gerisch Sihtasutusele kuuluvas villas meeleoluka õhtuga.